بلاگ

کتاب خوب چه ویژگی هایی دارد

.کتاب باید صادق باشد.

این فطرت انسان است که از فریب بپرهیزد و صداقت را دوست داشته باشد ، بنابراین نویسندگان باید واقعاً مراقب هدف باشند.

چه شما در حال نوشتن یک کتاب داستانی باشید و چه غیر داستانی ، برای نویسنده همیشه مهم است که روشهای خلاقانه ای را برای هشدار دادن به خواننده پیدا کند.

 

۳.شخصیت های کتاب باید واقعی باشند

این به جنبه صداقت گره خورده است و هنوز هم برای کتابهای داستانی و غیر داستانی کاربرد دارد. هر شخصیتی که در کتاب شما قرار دارد باید همیشه احساس واقعی بودن را به مخاطب بدهد تا قابل اعتماد باشد. در لحظه ای که خوانندگان با شخصیت هایی روبرو می شوند که به نظر غیر واقعی  هستند ، احتمالاً آنها را از یاد می برند ، زیرا می دانند واقع بینانه ، هیچ کس نمی تواند کامل باشد.

بنابراین بسیار مناسب است که شخصیت های شما به خصوص ستاره ها یا قهرمانان خود نقص هایی داشته باشند ، زیرا این امر باعث می شود آن ها واقعی به نظر برسند.

 

۴.کتاب باید از حس خوبی برخوردار باشد

همیشه باید به یاد داشته باشید که شما در حال گفتن داستانی هستید و هر داستان خوب در یک بستر اتفاق می افتد که شامل یک بازه زمانی است.

بنابراین این بدان معنی است که وقتی داستان خود را می گویید همیشه باید اطمینان داشته باشید که کتاب شما از حس خوبی برخوردار است به طوری که خواننده در این داستان گم نشود و بتواند مقدار زمانی را که بین وقایع گذرانده است بگوید و یا قادر به تعیین دوره وقایع کتاب باشد.

 

کتاب خوب و تاثیرگذار کتابی است که نکات آموزنده و نکات مثبت زیادی در آن باشد.

اگر می خواهید تمام کتابهایی که موفقیت آمیز بوده اند و در لیست های انتخابی خواننده قرار گرفته اند را بررسی کنید ، متوجه خواهید شد که آنها این ویژگی ها را به اشتراک می گذارند.

به عنوان نویسنده ای که به دنبال ایجاد نشان در صنعت چاپ است ، وقتی این ۴ نکته را در کارنامه ادبی خود تعیین کنید ، اشتباه نخواهید کرد.

ویژگی های یک کتاب خوب و تاثیرگذار

باید بدانید خصوصیاتی که در یک کتاب خوب و تاثیرگذار جستجو می کنید چیست؟

چه تفاوتی بین کتابی که فقط از آن لذت برده اید و کتابی که با پایان یافتن ، بلافاصله می خواهید به همه افرادی که می شناسید آنرا معرفی کنید وجود دارد؟

اگر یک کتاب شما را درگیر می کند ، و باعث شود که شما کارهای دیگری را انجام ندهید و فقط آن کتاب را بخوانید و بعد از خواندن آن آرزو کنید که کاش آن را آهسته تر میخواندید ، بدون شک این کتاب خوبی است.

ویژگی دیگری که یک کتاب خوب باید داشته باشد این است که خواننده را برای ادامه ی کتاب کنجکاو کند و خواننده درگیر و علاقه مند شود که بداند در ادامه چه اتفاقی می افتد و چه اتفاقی خواهد افتاد و طوری نباشد که بتوان کل ماجرا را پیش بینی کرد . کتاب خوب و تاثیرگذار باید خواننده را به یک سفر ببرد

 

۵.ویژگی دیگر این است که گفتار کتاب گیج کننده نباشد.

آیا وقتی از اینکه کدام شخصیت در حال صحبت است سردرگم می شوید ، از آن متنفر نمیشوید؟ من نمی گویم که همه نویسندگان باید به شیوه مرسوم بیان گفتار پایبند باشند.

اما کتاب باید طوری باشد که خواننده را گیج نکند و واضح باشد.

 

کتاب باید شخصیت هایی داشته باشد که بتوانید آنها را تجسم کنید.

این ویژگی بسته به ژانر بسیار متفاوت است ، اما آنچه من واقعاً به دنبال آن هستم  شخصیت هایی هستند که می توانم به خوبی در تخیل خودم ببینم. ممکن است نویسنده به توضیحات مفصل و دقیقی از آنچه هر شخصیت به نظر می رسد نپرداخته باشد ، اما آنها به اندازه کافی چند کلمه کلیدی و انتخابی خوب برای شناخت شخصیت ها باید بیان کنند. این توصیفات باید باور پذیر باشند.

 

۶.یک پایان خشنود کننده

پایان یک کتاب خوب باید به گونه ای باشد که بر اطلاعات خواننده بیفزاید یا باعث شود خواننده کمی تغییر در خود حس کند و باعث خشنودی شود.البته همه ی کتاب ها اینگونه نیستند.

 

۷.به طور کامل ویرایش شده باشد

یک کتاب خوب باید طوری ویرایش شود که تایپ و جملات عجیب یا نامفهوم در آن وجود نداشته باشد .

 

۸.شخصیت هایی که می توانید آنها را شناسایی کنید

من معتقدم که شناسایی شخصیت ، به ویژه شخصیت اصلی ، چیزی است که می تواند یک کتاب معمولی را به یک کتاب خوب تبدیل کند. با این حال ، من همچنین معتقدم که نمونه های بی شماری از آثار بزرگ ادبیات دارای شخصیت هایی هستند که خواننده آنها را نمی شناسد. من فکر می کنم نکته اساسی در اینجا این است که این شخصیت ها واقعاً زنده می شوند.

 

۴ راه خلاق برای یافتن کتابهای خوب

کتابهای خوب برای خواندن اغلب در دسترس شما هستند و شما باید بدانید چگونه آنها را پیدا کنید. ممکن است شناسایی یک کتاب خوب فقط از جلد و خلاصه داستان آن دشوار باشد ، بنابراین باید خلاقیت پیدا کنید تا بتوانید کتابی مناسب را  شناسایی کنید. با کمی تلاش ، تعجب خواهید کرد که پیدا کردن کتاب های خوب چقدر آسان است.

در اینجا ۴ روش خلاق برای یافتن کتاب های خوب آورده شده است.

 

شماره ۱ از تحت تأثیر قرار گرفتن در لیست های بهترین فروشنده خودداری کنید

این ممکن است کمی بحث برانگیز باشد ، اما حقیقت این است که اکثر کتاب هایی که در صدر لیست های پرفروش قرار دارند به این دلیل نیست که متن خوبی دارند بلکه به این دلیل است که توسط نویسندگان مشهور نوشته شده اند و خلاقانه به بازار عرضه شده اند.

نویسندگان کمتر شناخته شده ای در آنجا با کتاب های بسیار خوب وجود دارند که هرگز کتاب هاب آن ها را در لیست پرفروش ها قرار نمی دهند ، بنابراین اجازه ندهید این لیست ها دامنه جستجوی کتاب خوب را محدود کنند.

 

شماره ۲ از یک فروشگاه کتاب جایگزین بازدید کنید

بسیاری از کتابفروشی های تجاری ممکن است انواع خاصی از کتاب را در اختیار نداشته باشند زیرا هم توسط نویسندگان کمی شناخته شده نوشته شده اند و هم خود منتشر شده اند یا ممکن است برای عموم بسیار بحث برانگیز تلقی شوند. چنین کتابهایی فقط ممکن است در دسترس کتابفروشی های جایگزین و مستقل قرار بگیرند. اگر به دنبال یک کتاب خوب هستید ، اینها انواع کتابفروشی هایی هستند که باید شروع به جستجوی خود کنید.

 

شماره ۳ به انجمن های کتاب آنلاین بپیوندید

تعدادی از مجامع خوب کتاب آنلاین مانند Goodreads وجود دارند که می توانید در آنها ثبت نام کنید و به بررسی کتاب های خوب و پیشنهادات کتاب دسترسی پیدا کنید. از طریق چنین مجامع کتابی می توانید در عرض چند دقیقه به میلیونها پیشنهاد کتاب دسترسی پیدا کنید. آنها اغلب نویسندگان شناخته شده و کمی شناخته شده در ژانرهای مختلف را نشان می دهند ، بنابراین دامنه جستجوی شما محدود نخواهد بود.

 

شماره ۴ با برندگان جوایز نوبل مشورت کنید.

بعضی اوقات شما واقعاً مجبور نیستید خیلی جستجوکنید تا کتاب خوبی پیدا کنید، فقط با افراد معتبری که خواننده خوبی هستند  مانند برندگان جایزه نوبل ادبیات مشورت کنید. این افراد از ترك كتاب یا گزیده ای از كتاب هایی كه بسیار جالب به نظر می رسند دور نخواهند شد و این نشانه ای است برای شما كه باید این كتاب ها را بررسی كنید.

حتماً این روشهای ساده و خلاقانه را برای یافتن کتاب های خوب امتحان کرده و از اینکه چقدر جستجوی کتاب شما مفید خواهد بود شگفت زده خواهید شد.

 

سخن پایانی در باب کتاب خوب و تاثیرگذار

حتما به ویژگی هایی که ذکر شد دقت کنید و کتابی را انتخاب کنید که خواننده را جذب می کند طوری که دلتان نمی خواهد آن کتاب تمام شود و شما با خواندن بند بند کتاب هیجان زده میشود و به خواندن کتاب های بیشتر ترغیب می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *